Opublikowano

Top 10 rzeczy w które warto wyposażyć plac zabaw

plac-zabaw

1. Wzniesienie

Przedstawiamy top 10 rzeczy w które warto wyposażyć plac zabaw. Większość placów zabaw jest płaska jak naleśnik, bez wątpienia starannie wyrównywana w celu zapewnienia bezpiecznej instalacji sprzętu na dużą skalę. I wszystko jest w porządku, jeśli jest na to dużo miejsca. Jeśli nie, to polecam dodać małe, pokryte trawą wzgórze lub kopiec. Dla dzieci jest coś nieodpartego w tym, że zdobywa szczyt “wielkiej góry”.  To sprawia, że dzieciaki ​​czują się większe w Twoim placu zabaw. Delikatne nachylenie około 30-40 stopni powinno sprawić, że wznoszenie się pod górę i zjazd w dół (bieganie lub kołysanie) wystarczy, aby uzyskać pewien pęd. A wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to trochę ziemi i nasion trawy, a po kilku tygodniach będziesz miał “wzgórze”, z którego możesz być dumny!

2. Drzewo idealny element na plac zabaw

Zabawa w naturze to pierwsza, najlepsza opcja do rozwijania aktywności ruchowych dla Twojego dziecka. Drzewo jest naturalną opcją do zabawy,  jeśli masz w pobliżu dobre drzewo wspinaczkowe, skorzystaj z tego. Możesz na nim powiesić huśtawkę. W przypadku starszych dzieci, nadzorowana pod okiem dorosłego wspinaczka zbuduje siłę fizyczną i pewność siebie.

3. Elementy Modułowe

Podczas gdy instalacje na dużą skalę na placach zabaw doskonale nadają się do powtarzalnych działań, które budują zaufanie dzięki praktyce, konieczne jest od czasu do czasu tworzenie nowych wyzwań. I w tym miejscu zastosowanie elementów modułowych może zrobić dużą różnicę. Mniejsze, modułowe elementy gry mogą być rozmieszczone na wiele sposobów, aby stworzyć ekscytujące nowe doświadczenia dla dzieci. A ty nie potrzebujesz dużo, by wydobyć wiele z tych, które masz. Oto sześć świetnych dodatków, które pomogą Ci urozmaicić plac zabaw:

bocianie gniazdo

4. Trapez

Nie ma lepszej instalacji na plac zabaw do rozwoju układu równowagi niż trapezy gimnastyczne .  Zawieszenie oraz kołysanie budują siłę i koordynację górnej części ciała, a jednocześnie pozwalają dzieciom poruszać się w nowy i kreatywny sposób.

5. Huśtawki

Huśtawki powodują wrażenie ruchu i wolności – pierwszy prawdziwy dziecięcy kurs latania – pomagając im w precyzyjnym dopasowaniu balansu i wyczuciu rytmu i wyczucia czasu.

Huśtawki

6. Karuzela

Kontrolowane wirowanie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dzieci, więc karuzela lub jakikolwiek inny rodzaj urządzenia wirującego powinien być stałym elementem na każdym placu zabaw.

7. Deski

Prosta i wytrzymała deska może być źródłem godzin innowacyjnych zabaw związanych z ruchem. Należy zaprojektować je tak, aby był modułowe, aby można je było podnosić lub obniżać dla dzieci o różnych poziomach umiejętności.

8. Tunele

Tunele zapewniają niezbędny rozwój świadomości przestrzennej, dając jednocześnie dzieciom wspaniałe, bezpieczne miejsca do ukrycia! 

9. Huśtawka wagowa (ważka)

Huśtawka zwana potocznie ważką, to niezastąpiony element każdego placu zabaw. Zaprojektowana została z myślą o zabawach dwójki dzieci, dająca im mnóstwo frajdy i poczucia wysokości.

10. Ślizg

Poczucie prędkości, jaką zapewnia zjeżdżalnia, daje dzieciom dreszczyk emocji i zachęca je do kontynuowania ruchu! A kiedy będą gotowe, spróbują ślizgać się na różne sposoby, aby poczuć, co znaczy prędkość!

plac zabaw

Partner KBT

Opublikowano 1 komentarz

Jak konserwować drewniane meble ogrodowe. Poradnik.

Jak konserwować drewniane meble ogrodowe?

Poszukujesz zestawów ogrodowych z drewna, bo są naturalne, doskonale komponują się z zielenią, świetnie prezentują się także na utwardzonych nawierzchniach, ale czy masz świadomość, że należy je systematycznie poddawać konserwacji. Drewniane zestawy są wrażliwe na działanie wielu czynników, dlatego nie zaimpregnowane szybko ulegną zniszczeniu. Szkodzą im zmienne warunki termiczne, chemiczne (woda, kwasy, zasady), biotyczne (grzyby, owady, glony).

Zapytaj, czy zakupione zestawy ogrodowe zostały zaimpregnowane

Przed zakupem dowiedz się, czy zestawy ogrodowe zostały zaimpregnowane i jakie do tego celu zostały użyte preparaty i metody. Zestawy, które mają stać bezpośrednio na ziemi powinny zostać zaimpregnowane metodą ciśnieniową. Ręczna metoda w takim przypadku może być nie wystarczająca. Zaimpregnowane zestawy warto dodatkowo pokryć impregnatem ognioochronnym, by nabrały cech materiałów niepalnych. Jeśli kupiłeś zestaw ogrodowy z surowego drewna będziesz musiał dokonać samodzielnej impregnacji.

Pierwszy krok – dobór odpowiedniego preparatu do rodzaju drewna

Preparat powinien zostać dostosowany do rodzaju drewna, z którego zostały wykonane zestawy ogrodowe. Do zestawów ogrodowych zaleca się użycie twardej lakierobejcy, odpornej na zarysowania. Zwróć uwagę na to, czy preparat zapewni kompleksową ochronę drewna, czy zawiera biocydy chroniące przed owadami, pleśniami itd. To szczególnie ważne w przypadku zestawów ogrodowych, które użytkuje się na zewnątrz.

Drugi krok – gruntowanie

Jeśli użyta przez ciebie lakierobejca nie chroni przed czynnikami biotycznymi (owadami, bakteriami, pleśniami) musisz zestawy ogrodowe zagruntować impregnatem do drewna. Należy zaimpregnować drewno suche, dzięki temu preparat wniknie w jego strukturę. Jeśli materiał będzie mokry, tym gorzej będzie się wchłaniał, a impregnacja okaże się bezskuteczna. Nie należy się spieszyć, trzeba odczekać kilka dni, by zestawy ogrodowe z drewna całkowicie przeschły.

Jakich błędów unikać podczas konserwacji zestawów ogrodowych z drewna

Często popełnianym błędem jest nakładanie zbyt grubych warstw, w efekcie powierzchnia jest podatna na łuszczenia i pękanie. Ponadto wydłuża czas schnięcia preparatu i psuje efekt dekoracyjny, gruba powłoka nie eksponuje wdzięku drewnianych zestawów ogrodowych.  By nie popełnić błędów należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Innym błędem, jaki można popełnić jest wybór bezbarwnego preparatu, który nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia. W przypadku barwnych preparatów funkcję ochronną przed promieniowaniem UV pełnią pigmenty. Wybierając produkt bezbarwny należy zapoznać się z treścią opakowania, jeśli nie będzie tam informacji o funkcji zabezpieczającej przed promieniowaniem UV, poszukaj innego preparatu.

Opublikowano 1 komentarz

Huśtawka ogrodowa – jaką wybrać?

Huśtawka ogrodowa – jaką wybrać?

Zastanawiasz się jaką huśtawkę wybrać do ogrodu, czy lepsza będzie metalowa czy drewniana. Zanim się zdecydujesz poznaj wady i zalety metalu i drewna. Znając właściwości tych materiałów z łatwością podejmiesz decyzję zgodną z własnymi potrzebami. Sprawdź która huśtawka ogrodowa spełni twoje wymagania.

Huśtawki ogrodowe drewniane

ZALETY:

 • EKOLOGIA – drewno to naturalny surowiec nieszkodliwy dla ludzkiego zdrowia. Nie wywołuje alergii.
 • ESTETYKA – drewno idealnie komponuje się z zielenią ogrodu, z kamieniem, metalem. Wpisuje się w każdy pejzaż, wnosząc do ogrodu swojskość, zapewniając przytulny klimat. W przeciwieństwie do metalowych huśtawek wywołują wrażenie ciepła, są przyjemne w dotyku.
 • RÓŻNORODNOŚĆ – dzięki mnogości gatunków, rodzajów, różnorodności kolorów, faktur i form drewna, możliwe jest tworzenie przeróżnych huśtawek ogrodowych.
 • STABILNOŚĆ – drewniana huśtawka jest cięższa niż plastikowa czy metalowa, dzięki temu stabilniejsza i nie wymaga ochrony przed silnym podmuchem wiatru.

WADY:

 • CIĘŻAR – duża waga utrudnia przenoszenie drewnianej huśtawki w dowolne miejsce w ogrodzie.
 • PIELĘGNACJA – w pierwszych latach użytkowania huśtawki ogrodowej pielęgnacja ogranicza się do przetarcia suchą szmatką. W kolejnych jest to częsty zabieg, wymagający czasu i konsekwencji.
 • MAŁA ODPORNOŚĆ NA CZYNNIKI ATMOSFERYCZNE – pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych drewno pęcznieje i pęka. Upał i wilgotność sprzyja pleśnieniu a upał i susza pękaniu. Drewniane huśtawki wymagają impregnacji. Nawet jeśli zostaną zabezpieczone przez producenta należy unikać ich kontaktu z wodą, płynami. Mogą pojawić się przebarwienia i plamy. Należy stosować środki zabezpieczające przed pasożytami i zmiennymi czynnikami atmosferycznymi.

Huśtawki ogrodowe metalowe

ZALETY:

 • NOWOCZESNY DESIGN – estetyczny wygląd zapewnia nowoczesność. Huśtawka metalowa pasuje do każdego typu mebli ogrodowych, efektownie komponuje się z technorattanem, metalem.
 • LEKKOŚĆ – huśtawka z lekkiego aluminium jest mobilna, możesz z łatwością przenieść ją z tarasu w dowolne miejsce w ogrodzie.
 • ŁATWA PIELĘGNACJA – łatwo utrzymać w czystości metalową huśtawkę, wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką.
 • WYTRZYMAŁOŚĆ – metalowe huśtawki są bardzo odporne na urazy mechaniczne, nie tak łatwo jest je porysować i uszkodzić.

WADY:

 • RDZEWIENIE – metalowe huśtawki muszą być odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Inaczej pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych zaczną rdzewieć.
 • MAŁO STABILNE  – ich lekkość może być też wadą, zwłaszcza podczas bardzo wietrznych dni. Wówczas należy przenieść huśtawkę w bezpieczne miejsce, osłonięte przed wiatrem.
 • ZIMNE – metal jest materiałem zimnym w dotyku, mało przytulnym. Można ten problem rozwiązać używając miękkich, wygodnych poduszek.

 

Autorem tekstu jest: 

Opublikowano Dodaj komentarz

Chemia basenowa Gamix: jak dbać o wodę basenową?

Chemia basenowa Gamix.

Chemia basenowa Gamix. Przedstawiamy oficjalny poradnik stosowania chemii basenowej firmy Gamix:

Chemia basenowa Gamix - poradnik stosowania.
Chemia basenowa Gamix – poradnik stosowania.

W naszym sklepie chemia basenowa dostępna jest w najniższych cenach w Polsce!

CHEMIA BASENOWA

Utrzymanie czystości w wodzie basenowej zapewnia nie tylko właściwie zastosowana filtracja. Oprócz niej niezbędna okazuje się także specjalistyczna chemia basenowa. Warto zaznaczyć że dbałość o odpowiedni stan wody zapewnia komfort użytkownikom, jak również znacznie ułatwia późniejsze czyszczenie basenów. Szeroka oferta produktów dostępna w naszym sklepie internetowym pomoże zadbać o utrzymanie czystości i właściwego poziomu pH wody basenowej oraz zapobiec rozwijaniu się glonów, bakterii, grzybów, czy innych mikroorganizmów. Znajdziecie u nas produkty chemii basenowej takie jak Chlor Szok, artykuły do wyrównywania poziomu pH czy też płyn Alga Off, który zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń na powłokach basenu. Nasze produkty zapewniają odpowiednią dezynfekcję wody, ułatwiają pozbywanie się drobnych zanieczyszczeń dzięki procesowi koagulowania wody, a więc zlepiania się zanieczyszczeń w większe grudki / zlepki, które można w łatwy sposób usunąć z basenu.