Opublikowano 1 komentarz

Jak konserwować drewniane meble ogrodowe. Poradnik.

Jak konserwować drewniane meble ogrodowe?

Poszukujesz zestawów ogrodowych z drewna, bo są naturalne, doskonale komponują się z zielenią, świetnie prezentują się także na utwardzonych nawierzchniach, ale czy masz świadomość, że należy je systematycznie poddawać konserwacji. Drewniane zestawy są wrażliwe na działanie wielu czynników, dlatego nie zaimpregnowane szybko ulegną zniszczeniu. Szkodzą im zmienne warunki termiczne, chemiczne (woda, kwasy, zasady), biotyczne (grzyby, owady, glony).

Zapytaj, czy zakupione zestawy ogrodowe zostały zaimpregnowane

Przed zakupem dowiedz się, czy zestawy ogrodowe zostały zaimpregnowane i jakie do tego celu zostały użyte preparaty i metody. Zestawy, które mają stać bezpośrednio na ziemi powinny zostać zaimpregnowane metodą ciśnieniową. Ręczna metoda w takim przypadku może być nie wystarczająca. Zaimpregnowane zestawy warto dodatkowo pokryć impregnatem ognioochronnym, by nabrały cech materiałów niepalnych. Jeśli kupiłeś zestaw ogrodowy z surowego drewna będziesz musiał dokonać samodzielnej impregnacji.

Pierwszy krok – dobór odpowiedniego preparatu do rodzaju drewna

Preparat powinien zostać dostosowany do rodzaju drewna, z którego zostały wykonane zestawy ogrodowe. Do zestawów ogrodowych zaleca się użycie twardej lakierobejcy, odpornej na zarysowania. Zwróć uwagę na to, czy preparat zapewni kompleksową ochronę drewna, czy zawiera biocydy chroniące przed owadami, pleśniami itd. To szczególnie ważne w przypadku zestawów ogrodowych, które użytkuje się na zewnątrz.

Drugi krok – gruntowanie

Jeśli użyta przez ciebie lakierobejca nie chroni przed czynnikami biotycznymi (owadami, bakteriami, pleśniami) musisz zestawy ogrodowe zagruntować impregnatem do drewna. Należy zaimpregnować drewno suche, dzięki temu preparat wniknie w jego strukturę. Jeśli materiał będzie mokry, tym gorzej będzie się wchłaniał, a impregnacja okaże się bezskuteczna. Nie należy się spieszyć, trzeba odczekać kilka dni, by zestawy ogrodowe z drewna całkowicie przeschły.

Jakich błędów unikać podczas konserwacji zestawów ogrodowych z drewna

Często popełnianym błędem jest nakładanie zbyt grubych warstw, w efekcie powierzchnia jest podatna na łuszczenia i pękanie. Ponadto wydłuża czas schnięcia preparatu i psuje efekt dekoracyjny, gruba powłoka nie eksponuje wdzięku drewnianych zestawów ogrodowych.  By nie popełnić błędów należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi. Innym błędem, jaki można popełnić jest wybór bezbarwnego preparatu, który nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia. W przypadku barwnych preparatów funkcję ochronną przed promieniowaniem UV pełnią pigmenty. Wybierając produkt bezbarwny należy zapoznać się z treścią opakowania, jeśli nie będzie tam informacji o funkcji zabezpieczającej przed promieniowaniem UV, poszukaj innego preparatu.